به ایران گرافیک خوش آمدید | هدف ما کسب رضایت شما و انجام فعالیت های تبیغاتی شماست

صفحه آرایی کتاب

طراحی و صفحه آرایی کتاب

در صفحه بندی کتاب ، ترتیب عناصر باید به گونه ای باشد که بیننده را از طریق اطلاعات قرار داده شده در صفحه راهنمایی و هدایت کند. طراحی ، حروف و گرافیک باید به گونه ای تنظیم شود که محتوای صفحه به راحتی خوانده شود و خواننده را به پیگیری مطالب ارائه شده ترغیب کند. معمولاً طراح در صفحه آرایی کتاب از روشهای خاصی برای سازماندهی عناصر داخل صفحه استفاده می کند. اجتناب ناپذیر است که استفاده از یک طراح و چیدمان باتجربه و حرفه ای باعث جذب بیشتر مخاطبان و در نتیجه فروش بیشتر کتاب می شود. بنابراین این مورد باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
طراحی و صفحه آرایی کتاب بطور کامل شامل سه بخش طراحی قالب کلی، صفحه آرایی و طراحی جلد می باشد
padideh-book-min

طراحی قالب کلی (یونیفرم) کتاب

برخی تصور می کنند طراحی کتاب یک کار ساده است ، در حالی که طراحی یک کتاب حرفه ای بسیار پیچیده است. ایجاد فضای مناسب در کتاب با مشاهده جذابیت های بصری بدون آزار مخاطب حتی در کتاب های داستانی چینی به ظاهر ساده ، امری ضروری و دشوار است. برای صفحه بندی کتاب یا طراحی یک کتاب حرفه ای ، تمام عناصر و جزئیات کتاب باید قبل از صفحه آرایی در مرحله طراحی کلی الگو طراحی و تعیین شود.

طراحی قالب کلی شامل طراحی و تعیین نوع قرار دادن متن و تصویر ، نوع قلم ها ، شکل و قرارگیری عناوین و بین عناوین ، زیرنویس ها ، ظاهر صفحات و عناوین اولیه ، هدرها و بسیاری موارد دیگر است که می تواند به عنوان اصلی در نظر گرفته شود بخشی از یک طراحی خوب است.

 

صفحه آرایی  کتاب

در این بخش ، طراح و طرح صفحه را تزئین و سازماندهی می کند. در حالت پایه ، اگر الگوی کلی برای کتاب طراحی نشده باشد ، طرح شکل ، نوع و اندازه قلم ، نوع طرح متن ، تصاویر و غیره را تعیین می کند. طبق نظر خود ، و در حالت حرفه ای ، اگر برای كتاب مدل كلی طراحی شده باشد ، صفحه كتاب را با توجه به عناصر از پیش طراحی شده ، صفحه بندی می كند.

صفحه آرایی کتاب اصفهان

طراحی جلد کتاب

جلد کتاب مقدمه کتاب است ، بنابراین طراحی جلد بسیار مهم و حساس است. طراحی جلد حرفه ای مرتبط با موضوع کتاب مخاطبان بیشتری را به خود جلب می کند ، از این رو جنبه های مختلفی را می توان هنگام طراحی در نظر گرفت. در طراحی جلد ، عناصری مانند ترکیب متون و تصاویر ، پالت رنگ ، تصور تصاویر و طرح های خلاقانه ، قرار دادن آرم ها و سایر عناصر بصری ، طراحی عطف و غیره. مورد توجه قرار می گیرند. همچنین با چاپ دیجیتال کیفیت تصویر و ضوح تصویر قابل مشاهده است.

جلد خارجی کتاب در مقایسه با محتوای داخلی کتاب ، پیام نویسنده را برای عموم منعکس می کند و مجموع مطالب درج شده در کتاب را بیان می کند.

دانستن اندازه کتاب ، رنگ مقاله ، تعداد صفحات و از همه مهمتر موضوع و محتوای کتاب نقشی اساسی در طوفان مغزی و طراحی جلد کتاب خواهد داشت. در هنگام طراحی جلد کتاب ، علاوه بر توجه به نکات موجود ، رعایت یکسری اصول برای ارائه طراحی جذاب تر ضروری است.

  • انتخاب اندازه مناسب برای عنوان کتاب :
عنوان کتاب باید گسترده باشد و مخاطبان در نگاه اول به راحتی عنوان کتاب را روی جلد پیدا کنند. زیرا در هنگام نزدیک شدن به کتاب ، مردم ابتدا به عنوان آن توجه می کنند.
 
  • استفاده از قلمهای مناسب :

 برخی از قلمهای ناشناخته و عجیب ممکن است توسط نویسنده درخواست شده یا توسط طراح جلد ارائه شود تا خلاقیت خود را ارائه دهند و طرحی جدید ارائه دهند ، اما به دلیل اینکه ناخوانا بودن قلم ممکن است منجر به نتیجه منفی در ذهن علاوه بر توجه به خلاقیت ، بهتر است به کتاب به عنوان یک کتاب نگاه کنید. فونت های رایج در متن فارسی B-Lotus ، B-Nazanin ، B-Zar و این فونت ها هستند ، البته ما پیشنهاد می کنیم از فونت های بهترین نرم افزار فونت استفاده کنید .

  •  از فونت های مختلف روی جلد استفاده کنید:

استفاده از فونت های مختلف روی جلد کتاب ، علاوه بر بر هم زدن ظاهر کتاب ، باعث سردرگمی مخاطب می شود. ایتالیک ها ، نوع پررنگ یا سایه خط و کلمات نیز می توانند جذابیت صفحه را کاهش دهند.

  •  انتخاب یک طراح حرفه ای :

در این حالت ، کمک یک طراح حرفه ای بهترین گزینه برای نویسنده کتاب است. طراح ضمن رعایت استانداردهای طراحی ، بهترین جلد کتاب شما را با استفاده از آخرین متدها و نرم افزارها طراحی خواهد کرد.

  • سعی کنید از گرادینت در طراحی جلد استفاده نکنید :

از الگوهای گرادینت استفاده نکنید زیرا جلوه های غیرحرفه ای ایجاد می کند.

  •  جلد کتاب را در ابعاد کوچکتر نیز در نظر بگیرید:

امروزه بسیاری از مخاطبان کتاب مورد نظر خود را به صورت آنلاین خریداری می کنند و تصویر در وب سایت ها اغلب کم است. با توجه به جذابیت عکس در ابعاد کوچک ، کیفیت و شفافیت عکس در جذب مخاطب آنلاین کتاب مثر است.

.

طراحی جلد کتاب یکی از بخش های اساسی به شماز می رود چرا که در جذب مخاطب تاثیر گذار است

صفحه آرایی کتاب

دسته بندی کتاب ها

كتابها به طور كلی بر اساس موضوع و گروه سنی به انواع مختلفی تقسیم می شوند. این کتاب ها از نظر دسته بندی موضوعی به شعر ، داستان ، عمومی و تخصصی ، کمک آموزشی و آموزشی ، فرهنگ لغت و دائر المعارف تقسیم می شوند. علاوه بر این ، کتاب ها بر اساس گروه سنی به دو گروه تقسیم می شوند: کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان. طبقه بندی شده. در بخش كودكان و نوجوانان بخش دیگری وجود دارد كه كتاب های آن با توجه به سن مخاطبان به گروه های A / B / C / D / E تقسیم می شوند.

آنها به طول و عرض هر صفحه از کتاب بریده می شوند. به منظور سهولت استفاده یا مطابق با نیازها و کاربردهای کتاب ، قسمتهای مختلفی برای کتابها در نظر گرفته شده است. در واقع از قسمتهای مختلفی برای حمل و نقل و نگهداری آسانتر کتاب استفاده می شود. بعلاوه ، انتخاب ابعاد و نوع کتاب برش خورده با توجه به نوع و سایر مشخصات کتاب می تواند از هدر رفتن کاغذ هنگام برش جلوگیری کند.

رایج ترین برش کتاب

رایج ترین برش یک کتاب وزیری است که در موضوعات و کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. پس از وزیری ، Roghaei و Pocket به عنوان دیگر برشهای رایج شناخته می شوند که به عنوان وزیری در موضوعات مختلف استفاده می شود. از برش آجری معمولاً برای کتابهای کودکان و از ضربدری بیشتر برای کتابهای هنری و کتابهای هنری استفاده می شود. (برای آشنایی با قطع استاندارد کتاب ، به صفحه قطع کتاب استاندارد مراجعه کنید)

قبل از شروع طراحی کتاب ، توجه به موضوع کتاب مهم است ، بسته به نوع کتاب و موضوع آن ، باید برش مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال ، کتابهای شعر و رمان غالباً به صورت راقی و کتابهای آموزشی و دانشگاهی به صورت وزیری است.

 

مقالات

صفحه آرایی

 صفحه آرایی چیست؟صفحه ارایی هنر سازماندهی محتوا به روشی مستدل و زیبا ، در کنار...
مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.