طراحی کارت ویزیت به چه صورت است؟

برای هر کسب و کاری، اولین قدم برای شروع ارائه خدمات و ارتباط با مشتری طراحی و معرفی یک کارت ویزیت است. این کارت، از میان ابزارهای مختلفی همچون طراحی پوستر ، طراحی تراکت ، طراحی کاتالوگ و… که وجود دارد، یک انتخاب فوق العاده است زیرا در یک زمان چند مورد از نیازهای کسب و کارها را بر طرف می‌کند؛ تبلیغات، شناخت برند، دعوت به عمل و البته اطلاعات تماس.

این بیلبرد تبلیغاتی، که به اندازه جیب طراحی می‌شود تا به راحتی قابل دسترسی باشد، می‌تواند تاثیر ماندگاری  داشته باشد و مشتریان مادام العمری را حتی از کسانی که برخوردی با کسب و کار شما نداشته اند بسازد.

کارت ویزیت یک کارت کاغذی کوچک، چاپ شده و معمولاً به اندازه کارت اعتباری است که اطلاعات تجاری شما را به ترتیب و با عنوان بندی مناسب در خود جای داده است. طراحی کارت ویزیت شما یک قسمت اساسی از برندینگ شما است و باید طراحی آن را با دقت انجام دهید که بتواند به زیبایی و سادگی هر مشتری به القوه را نسبت به کار شما کنجکاو بکند.

تصمیم گیری‌های مهم برای کارت ویزیت

خواه شما یک فرینلسر باشید و با این کارت به دنبال پروژه هستید، خواه یک شرکت تازه تأسیس باشد و یا بخشی از  یک شرکت بزرگ بر عهده شما باشد، در هر صورت قبل از اقدام به طراحی کارت باید درباره دو مولفه تصمیم گیری  کرده باشید:

  • لوگوی برند شما
  • رنگ بندی طراحی

طراحی کارت ویزیت ارزان

برای این تصمیم گیری‌ها باید عمیقا به برند خود، خدماتی که ارائه می‌دهید و مشتریان خود خوب فکر کنید و انتخاب  کنید که چه از چه طریقی و با چه وسیله‌ای تصمیم دارید در کارت ویزیت خود با مخاطب ارتباط برقرار کنید.

مراحل طراحی کارت ویزیت

حتی اگر تصمیم دارید که طراحی کارت خود را به عهده متخصصان طراحی بگذارید و آن را سفارش بدهید، انتخاب و تصمیمی که باید در این مورد بگیرید بر عهده شما است که به چه شکل و تحت چه عنوانی شخصیت برند خود را نمایش دهید. طراحی کارت ویزیت به طور کلی هشت مرحله دارد که به ترتیب با آن پیش می‌رویم:

  1. شکل کارت

شکل کارت خود را انتخاب کنید؛ اگر تصمیم دارید به سبک سنتی کارت خود را مستطیل انتخاب کنید که این مرحله برای شما ساده است اما ممکن است ترجیح دهید که در این بخش کمی خلاقیت داشته باشید. روش‌های چاپ مدرن هم به شما این امکان را می‌دهند که در اشکال مختلف و به هر تعداد که نیاز دارید کارت خود را چاپ کنید.

  1. اندازه کارت

 تصمیم بعدی درباره اندازه کارت است که می‌خواهید در چه ابعادی کارت خود را چاپ کنید. در این مورد به فرهنگ همکاران و منطقه‌ای که قصد دارید آن جا کار کنید و مشتریان خود را از آن جا انتخاب کنید نگاهی بیاندازید.

به هر اندازه‌ای که کارت خود را چاپ کرده اید، موارد مشترکی وجود دارد که در هر حال باید به آن‌ها توجه کنید؛ برای مثال یک خط ایمنی وجود دارد که نوشته‌های شما از آن خط تا لبه بیرونی کارت نباید باشند.

  1. لوگو

 در این مرحله وقت آن رسیده است که لوگو و طراحی‌های دیگر را به کارت خود اضافه کنید. دقت کنید که لوگوی شما نسبت به سایر عناصر کارت باید در مرکز توجه باشد و بیشترین اهمیت را داشته باشد. گاهی اوقات افراد ترجیه می‌دهد طراحی‌های دیگری را علاوه بر لوگو به کارت ویزیت خود اضافه کنند.

  1. اضافه کردن نوشته‌های ضروری

این که در این قسمت چه نوشته شده باشد و به چه نکاتی اشاره شود به شما بستگی دارد؛ برای مثال مشاغل آزاد و فریلنسری ممکن است نیازی به ادرس پستی نداشته باشند. فهرستی از آنچه در کارت‌های ویزیت نوشته می‌شود به این ترتیب است: نام، نام شرکت، عنوان شغلی، آدرس، شعار، شماره تماس، ایمیل، وبسایت .

یکی از راه‌هایی که در چند سال اخیر به آن توجه زیادی می‌شود، اضافه کردن تمام شبکه‌های اجتماعی برند بر روی کارت ویزیت است تا راه‌های ارتباطی متنوعی را به مشتریان خود پیشنهاد بدهید.

طراحی کارت ویزیت اصفهان

  1. تایپوگرافی

وقتی لوگوی خود را انتخاب کردید و دانستید که روی کارت چه می‌خواهید بنویسید وقت آن رسیده که در باره تایپوگرافی تصمیم بگیرید. تایپو گرافی بسیار مهم است مخصوصا در کارت‌های ویزیت که شما فضای محدودی برای کار دارید.

اندازه، قلم و رنگ سه فاکتوری هستند که در تایپو گرافی مطرح هستند و می‌توانید با تغییر در این سه مولفه تایپوگرافی را تعیین کنید. تایپوگرافی بخشی از هویت برند شما را می‌سازند پس خلاقانه و با تأمل درباره آن تصمیم بگیرید.

  1. چاپ کارت

در این مورد باید درباره چاپ کارت خود تصمیم گیری کنید؛ در این حوزه هم تنوع بالایی وجود دارد که باید ببینید کدام به سلیقه هویت برند شما نزدیکتر است. برای مثال سبک‌های چاپ برجسته وجود دارد که در نهایت کار نوشته‌های شما برجسته خواهد بود. چاپ کارت باید با بقیه عناصر کارت سازگار باشد.

  1. طراح کارت

پیشنهاد می‌شود که برای داشتن کارت ویزیت فوق العاده دنبال یک طراح کاردرست باشید که به طور حرفه‌ای به طراحی کارت شما بپردازد. کارت ویزیت یک راه تبلیغاتی رایج و بسیار موثر و تعیین کننده است پس تا حد امکان از صرف هزینه در این بخش کوتاهی نکنید.

  1. در این مرحله به ارزیابی کلی مراحل بالا بپردازید که آیا عناصری که انتخاب کرده اید و تصمیماتی که گرفته اید برای شخصیت برند شما و سلیقه مخاطبانتان مناسب است یا نه. یکی از راه‌هایی که می‌توانید انتخاب کنید این است که امتحان کنید که با یک نگاه کوتاه کدام بخش کار مورد نظر شما می‌آید و تاثیر آن چقدر ماندگار است.